Pembe bebek süveteri

20 Mayıs 2008 Salı zaman: 10:13 Gönderen Ülkü Demirel Etiketler: ,

Bu süveterden daha önce örmüstüm ve kizimin sayfasinda yayinlamistim Simdi Altin Örgüden sevgili arkadasim Meli'nin istegi üzerine yapilisini da yaziyorum. Ben de aslinda altin örgüden almistim bu modeli. Ama kimden aldigimi hatirlayamadim cok özür diliyorum kendisinden.

Örnek 7 ilmek üzerinden kuruldugu icin baslangic ilmek sayimiz 7nin katlari olmali. Ben 70+2 kenar ilmegi basladim 3,5 no sisle. 4 sira harosa ördükten sonra örnegi diziyoruz.
1. sira: Kenar ilmegi ördükten sonra 7 ilmek ters, 7 ilmek düz örüyoruz ilmekler bitene kadar.
2. sira: Arka sira hep tersler düz, düzler ters örüyoruz.
3. sira: Kenar ilmegi saymiyorum artik onu hep kenar olarak örecegiz. *7 ilmek ters, 2 düz, 1 artir, 3 kes, 1 artir, 2 düz*
4. sira: tersler düz, düzler ters
5. sira: 3. sira tekrar edilecek.
6 ve 7 ve 8. siralar: tersler düz, düzler ters
9. sira: simdi terslerin üzerine düz örüyoruz ve örnegi bu düz kisimlara kuruyoruz.

Böyle üst üste 8 kutu olana kadar örüyoruz. Kollar icin 2'ser ilmek kesiyoruz ve lastik örüyoruz yani 1 ters, 1 düz. Yaklasik 2 parmak ördükten sonra yaka icin önce 24 sonra 2-2 kesiyoruz. Kenarlari ayri ayri 4 parmak kadar örüyor ve kesiyoruz.


Arkasini da yine ayni sekilde örüyoruz. Kollarda yine 2ser ilmek kesiyoruz. Yakayi kesmeden düz örüyoruz.
Iki parcayi diktikten sonra süsleme kismina geciyoruz. Bu da tamamen zevkinize kalmis bir olay. Ben kenarlarini tig, üzerini ise igneyle isledim.


Sanirim bu süveter de bir cift patik istiyor ne dersiniz :)

0 Comments

Takim - Panco ve Patik

16 Mayıs 2008 Cuma zaman: 18:42 Gönderen Ülkü Demirel Etiketler: ,

Gecenlerde bir arkadasim aradi ve kizina panco örüp öremeyecegimi sordu. Bu konuda simdiye kadar kimseye hayir diyemedim, sanirim örmeyi cok sevdigimden. Kizi henüz 6 aylik. Daha önce bir hirka ve bir yelek örmüstüm onun icin. Özellikle hirkanin cok kullanisli oldugunu ve sürekli giydirdigini söyledi. Bunu duymam yeterliydi zaten :) "Tabi ki örerim" dedim. Bosa emek sarfetmedigimi görüyorum böylece. Daha önce baska arkadaslarin cocuklarina da örmüstüm, cogunun üstünde hic görmedigim icin kendi kendime kizmistim. Ben deger verip örüyorum, onlar deger verip giydirmiyorlar bile. Yanlis anlasilmasin, cogu da kendi istedi örmemi. Genelde dilasuya ördüklerimi görenler istiyor zaten. Ama bir alman arkadasim varki o fazlasiyla deger veriyor el emegine. Onun bebegi 8 aylik, bize gelirken hep giydiriyor ördügüm hirkayi ve patikleri. Hatta bir cift patik daha istemisti digerleri kücük gelmeye baslayinca. Ve her defasinda hirkanin herkes tarafindan cok begenildigini söylüyor. Ben herkesin böyle abartmasini istemiyorum tabiki ama verilen ufacik bir deger beni mutlu etmeye yetecek iste. Neyse gelelim pancoya.

47 ilmek basladim. 4 sira haraso ördükten sonra örnege gectim. Örnek tersten kuruluyor: *1 artir, 3 ilmek tersten topla, 1 artir, 2 düz* yildizli yerler ilmekler bitene kadar tekrarlanacak. Tabi ortada artirma yapilacak panco oldugu icin. 47 ilmegin ortasi yani 24. ilmegin kenarlarindan artirma yapilacak. Istenilen uzunluga geldiginde kesilecek. Kenarlarini ister tig ile isleyin ister püskül takin.

Ben dayanamadim bir cift de patik ördüm. Tig isi yaptigim ilk patik. Buradaki semaya göre yaptim. Nurten bebek güle güle giysin.

3 Comments